Please check back as we highlight each year , who played ! , results ! statistics and more….

logo

Click year for more Details (years in bold have been published):

News_Articles

1886/1933

Pre_NPC

1934/75

NPC_Heartland

1976/2017

logo

*1886-1893 

1947
1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954

2000 2001 2002 2003
2004 2005 + 2006

* = The First years   –   > = Buller RU Founded   –   ^ = The First Full Season   –   # = No games by Buller RU

+= Start of the Heartland Championship

Table Below : Opposition team totals are their totals 
(IE: their wins are BULLER losses ; their losses are BULLER wins.)

TABLE - HEAD 2 HEAD YEAR BY YEAR – 1895/2017

P W D L PF PA PD
1 Buller RU 825 308 33 484 10557 14799 -4242
2 West Coast 216 102 15 99 2619 2523 96
3 Marlborough 82 51 4 27 1400 877 523
4 Canterbury 46 40 1 5 1026 309 717
5 Nelson 45 14 4 27 323 499 -176
6 North Otago 42 21 0 21 795 750 45
7 Mid Canterbury 35 28 0 7 753 419 334
8 South Canterbury 33 23 0 10 770 506 264
9 Horowhenua Kapiti 31 17 2 12 792 564 228
10 East Coast 28 8 0 20 510 731 -221
11 Nelson Bays 28 22 0 6 654 288 366
12 Poverty Bay 27 17 0 10 665 496 169
13 Wanganui 24 18 0 6 732 306 426
14 Wairarapa Bush 21 13 0 8 472 355 117
15 Golden Bay-Motueka 20 3 1 16 139 324 -185
16 King Country 18 10 0 8 441 349 92
17 Canterbury XV 16 13 0 3 319 136 183
18 Thames Valley 15 8 1 6 334 250 84
19 Canterbury B 10 8 0 2 186 79 107
20 Nelson-Bays 9 8 0 1 180 61 119
21 Otago 6 4 2 0 110 37 73
22 Auckland 5 5 0 0 144 32 112
23 Southland 5 4 0 1 134 46 88
24 Ashburton County 4 3 0 1 59 52 7
25 Bush RU 3 0 1 2 25 38 -13
26 Wellington B 3 2 1 0 59 34 25
27 New Zealand Maoris 3 2 0 1 50 34 16
28 Wairarapa 3 2 0 1 44 30 14
29 Fiji 3 3 0 0 40 10 30
30 Hawkes Bay 3 3 0 0 94 34 60
31 Horowhenua 2 0 1 1 24 38 -14
32 Bay of Plenty 2 2 0 0 48 18 30
33 NZ Juniors 2 2 0 0 63 18 45
34 Taranaki 2 2 0 0 47 6 41
35 Wellington XV 2 1 0 1 32 32 0
36 Australia 2 2 0 0 127 10 117
37 Manawatu 2 2 0 0 45 6 39
38 N.S.W. Country (Aus) 2 1 0 1 27 22 5
39 NZ Combined Services 2 2 0 0 62 3 59
40 Hawkes Bay XV 1 1 0 0 11 6 5
41 New South Wales (Aus) 1 1 0 0 25 11 14
42 Centurions Club 1 0 0 1 30 31 -1
43 Wellington Colts 1 0 0 1 9 28 -19
44 Tonga 1 1 0 0 40 8 32
45 British Isles (Lions) 1 1 0 0 24 9 15
46 North Auckland 1 1 0 0 35 0 35
47 Wellington 1 1 0 0 22 10 12
48 NZ Colts 1 1 0 0 9 0 9
49 Canterbury Sub Unions 1 1 0 0 22 18 4
50 Victoria (Aus) 1 1 0 0 29 6 23
51 New Zealand U21 XV 1 1 0 0 10 0 10
52 West Australia 1 1 0 0 9 6 3
53 Meiji University 1 0 0 1 7 13 -6
54 Australian Capital Territory (Aus) 1 1 0 0 19 9 10
55 Waikato 1 1 0 0 38 4 34
56 Darling Downs (Aus) 1 1 0 0 5 3 2
57 Gold Coast (Aus) 1 0 0 1 0 10 -10
58 Northland 1 1 0 0 28 16 12
59 Western Samoa 1 1 0 0 24 10 14
60 Otago XV 1 1 0 0 14 11 3
61 North Harbour 1 1 0 0 38 7 31
62 Sunshine Coast (Aus) 1 0 0 1 7 19 -12


Click the date {eg: 17 May, 2:30pm} for Match details – Click the Opponent {eg: West Coast } for full ‘Head 2 Head’ details

All Results 1895-2017
(1976 – 2005 NPC {National Provincial Championship) (2006 – 2017 Heartland Championship)

Results 2017

Date Venue   Opponent Competition Result
21 Oct, 2:30 pm A Horowhenua Kapiti Heartland Championship/Meads Cup Semi Final 18 - 17
14 Oct, 2:30 pm H Horowhenua Kapiti Heartland Championship 26 - 30
07 Oct, 2:30 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 32 - 40
30 Sep, 2:30 pm A East Coast Heartland Championship 17 - 54
23 Sep, 2:30 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 29 - 24
16 Sep, 1:30 pm A Thames Valley Heartland Championship 26 - 07
09 Sep, 2:00 pm H North Otago Heartland Championship 33 - 31
02 Sep, 2:30 pm A West Coast Heartland Championship 19 - 34
26 Aug, 2:00 pm H South Canterbury Heartland Championship 27 - 24
12 Aug, 5:00 pm N Nelson Bays Representative Match 14 - 57
05 Aug, 1:00 pm N Marlborough Representative Match 22 - 29


Results 2016

Date Venue   Opponent Competition Result
29 Oct, 5:00 pm A Wanganui Heartland Championship/Meads Cup Final 20 - 18
22 Oct, 5:00 pm A South Canterbury Heartland Championship/Meads Cup Semi Final 06 - 16
15 Oct, 5:00 pm A King Country Heartland Championship 38 - 40
08 Oct, 5:00 pm H Wanganui Heartland Championship 00 - 28
01 Oct, 5:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 24 - 26
24 Sep, 5:00 pm H East Coast Heartland Championship 54 - 22
17 Sep, 5:00 pm H West Coast Heartland Championship 48 - 00
10 Sep, 5:00 pm A Poverty Bay Heartland Championship 18 - 30
03 Sep, 5:00 pm H Mid Canterbury Heartland Championship 34 - 32
27 Aug, 5:00 pm A South Canterbury Heartland Championship 28 - 26


Results 2015

Date Venue   Opponent Competition Result
17 Oct, 5:00 pm H King Country Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final 06 - 20
10 Oct, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Heartland Championship 31 - 44
03 Oct, 5:00 pm H Thames Valley Heartland Championship 25 - 17
26 Sep, 5:00 pm A North Otago Heartland Championship 35 - 34
19 Sep, 5:00 pm H Poverty Bay Heartland Championship 36 - 14
12 Sep, 5:00 pm A Wanganui Heartland Championship 35 - 09
05 Sep, 5:00 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 13 - 14
29 Aug, 5:00 pm A West Coast Heartland Championship 21 - 07
22 Aug, 5:00 pm H King Country Heartland Championship 32 - 20


Results 2014

Date Venue   Opponent Competition Result
25 Oct, 5:00 pm H Mid Canterbury Heartland Championship/Meads Cup Final 13 - 36
18 Oct, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Heartland Championship/Meads Cup Semi Final 22 - 15
11 Oct, 5:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 36 - 49
04 Oct, 5:00 pm H West Coast Heartland Championship 29 - 24
27 Sep, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Heartland Championship 19 - 12
20 Sep, 5:00 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 19 - 29
13 Sep, 5:00 pm H South Canterbury Heartland Championship 19 - 10
06 Sep, 5:00 pm A King Country Heartland Championship 29 - 53
30 Aug, 5:00 pm A East Coast Heartland Championship 06 - 67
23 Aug, 5:00 pm H North Otago Heartland Championship 17 - 09
09 Aug, 5:00 pm A West Coast Rundle Cup 31 - 42


Results 2013

Date Venue   Opponent Competition Result
27 Oct, 5:00 pm A South Canterbury Heartland Championship/Lochore Cup Final 17 - 10
19 Oct, 5:00 pm A Wanganui Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final 30 - 40
12 Oct, 5:00 pm H Mid Canterbury Heartland Championship 13 - 31
05 Oct, 5:00 pm A Poverty Bay Heartland Championship 21 - 34
28 Sep, 5:00 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 03 - 13
21 Sep, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Heartland Championship 15 - 19
14 Sep, 5:00 pm H East Coast Heartland Championship 28 - 12
07 Sep, 5:00 pm A Thames Valley Heartland Championship 23 - 18
31 Aug, 5:00 pm H Wanganui Heartland Championship 15 - 11
24 Aug, 5:00 pm A West Coast Heartland Championship/Rundle Cup 23 - 17


Results 2012

Date Venue   Opponent Competition Result
28 Oct, 5:00 pm H South Canterbury Heartland Championship/Lochore Cup Final 31 - 28
20 Oct, 5:00 pm H Poverty Bay Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final 42 - 22
13 Oct, 5:00 pm H West Coast Heartland Championship/Rundle Cup 26 - 18
06 Oct, 5:00 pm A Wanganui Heartland Championship 39 - 12
29 Sep, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Heartland Championship 34 - 16
22 Sep, 5:00 pm A South Canterbury Heartland Championship 32 - 45
15 Sep, 5:00 pm H King Country Heartland Championship 31 - 19
08 Sep, 5:00 pm A East Coast Heartland Championship 20 - 18
01 Sep, 5:00 pm A North Otago Heartland Championship 22 - 15
25 Aug, 5:00 pm H Thames Valley Heartland Championship 24 - 14


Results 2011

Date Venue   Opponent Competition Result
01 Oct, 5:00 pm H Poverty Bay Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final 30 - 32
24 Sep, 5:00 pm H West Coast Heartland Championship/Rundle Cup 21 - 15
17 Sep, 5:00 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 30 - 27
10 Sep, 5:00 pm H North Otago Heartland Championship 08 - 11
03 Sep, 5:00 pm A Thames Valley Heartland Championship 22 - 20
27 Aug, 5:00 pm H East Coast Heartland Championship 34 - 08
20 Aug, 5:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 11 - 26
13 Aug, 5:00 pm A King Country Heartland Championship 20 - 34
06 Aug, 5:00 pm H Poverty Bay Heartland Championship 18 - 14


Results 2010

Date Venue   Opponent Competition Result
30 Oct, 5:00 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship/Lochore Cup Final 09 - 15
23 Oct, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final 14 - 19
16 Oct, 5:00 pm H West Coast Heartland Championship/Rundle Cup 20 - 11
09 Oct, 5:00 pm A King Country Heartland Championship 44 - 05
02 Oct, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Heartland Championship 11 - 23
25 Sep, 5:00 pm A Poverty Bay Heartland Championship 21 - 13
18 Sep, 5:00 pm H Mid Canterbury Heartland Championship 12 - 32
11 Sep, 5:00 pm A East Coast Heartland Championship 07 - 18
04 Sep, 5:00 pm A North Otago Heartland Championship 44 - 20
28 Aug, 5:00 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 16 - 23


Results 2009

Date Venue   Opponent Competition Result
24 Oct, 5:00 pm A West Coast Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final 53 - 22
17 Oct, 5:00 pm H Thames Valley Heartland Championship 29 - 17
10 Oct, 5:00 pm A North Otago Heartland Championship 29 - 14
03 Oct, 5:00 pm A King Country Heartland Championship 17 - 20
26 Sep, 5:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 28 - 13
19 Sep, 5:00 pm H Wanganui Heartland Championship 07 - 13
12 Sep, 5:00 pm A West Coast Heartland Championship/Rundle Cup 26 - 20
05 Sep, 5:00 pm H East Coast Heartland Championship 47 - 09
29 Aug, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Heartland Championship 13 - 17


Results 2008

Date Venue   Opponent Competition Result
11 Oct, 5:00 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 32 - 17
04 Oct, 5:00 pm H King Country Heartland Championship 25 - 08
27 Sep, 5:00 pm A Wanganui Heartland Championship 42 - 10
20 Sep, 5:00 pm A West Coast Heartland Championship/Rundle Cup 19 - 20
13 Sep, 5:00 pm H North Otago Heartland Championship 18 - 22
06 Sep, 5:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 08 - 11
30 Aug, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Heartland Championship 16 - 16
23 Aug, 5:00 pm H South Canterbury Heartland Championship 18 - 17


Results 2007

Date Venue   Opponent Competition Result
06 Oct, 5:00 pm H King Country Heartland Championship 24 - 13
29 Sep, 5:00 pm A Mid Canterbury Heartland Championship 45 - 18
22 Sep, 5:00 pm H Wairarapa Bush Heartland Championship 17 - 24
15 Sep, 5:00 pm H South Canterbury Heartland Championship 20 - 18
08 Sep, 5:00 pm A Poverty Bay Heartland Championship 13 - 15
01 Sep, 5:00 pm A East Coast Heartland Championship 07 - 38
25 Aug, 5:00 pm H Wanganui Heartland Championship 19 - 15
18 Aug, 5:00 pm A North Otago Heartland Championship 51 - 20


Results 2006

Date Venue   Opponent Competition Result
14 Oct, 5:00 pm A Poverty Bay Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final 34 - 10
07 Oct, 5:00 pm A Thames Valley Heartland Championship 16 - 18
30 Sep, 5:00 pm H Poverty Bay Heartland Championship 22 - 30
23 Sep, 5:00 pm H King Country Heartland Championship 06 - 11
16 Sep, 5:00 pm A West Coast Heartland Championship/Rundle Cup 16 - 17
09 Sep, 5:00 pm H Mid Canterbury Heartland Championship 19 - 23
02 Sep, 5:00 pm A North Otago Heartland Championship 37 - 24
26 Aug, 5:00 pm H East Coast Heartland Championship 20 - 18
19 Aug, 5:00 pm A Wairarapa Bush Heartland Championship 31 - 13


Results 2005

Date Venue   Opponent Competition Result
08 Oct, 5:00 pm A Wairarapa Bush Div3 - NPC 20 - 14
01 Oct, 5:00 pm A King Country Div3 - NPC 44 - 08
24 Sep, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 05 - 34
17 Sep, 5:00 pm A South Canterbury Div3 - NPC 03 - 36
10 Sep, 5:00 pm A Mid Canterbury Div3 - NPC 20 - 22
03 Sep, 5:00 pm H West Coast Div3 - NPC 24 - 12
27 Aug, 5:00 pm A Thames Valley Div3 - NPC 12 - 29
20 Aug, 5:00 pm H Wairarapa Bush Div3 - NPC 29 - 24


Results 2004

Date Venue   Opponent Competition Result
02 Oct, 5:00 pm H King Country Div3 - NPC 15 - 38
25 Sep, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 54 - 19
18 Sep, 5:00 pm H South Canterbury Div3 - NPC 17 - 21
11 Sep, 5:00 pm H Mid Canterbury Div3 - NPC 03 - 09
04 Sep, 5:00 pm A West Coast Div3 - NPC 23 - 00
28 Aug, 5:00 pm H Poverty Bay Div3 - NPC 25 - 30
21 Aug, 5:00 pm A Wairarapa Bush Div3 - NPC 27 - 15


Results 2003

Date Venue   Opponent Competition Result
04 Oct, 5:00 pm A Poverty Bay Div3 - NPC 37 - 12
27 Sep, 5:00 pm H King Country Div3 - NPC 10 - 13
20 Sep, 5:00 pm H South Canterbury Div3 - NPC 21 - 35
13 Sep, 5:00 pm A West Coast Div3 - NPC 13 - 25
06 Sep, 5:00 pm A Wairarapa Bush Div3 - NPC 25 - 00
30 Aug, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 31 - 19
23 Aug, 5:00 pm A Wanganui Div3 - NPC 28 - 27
02 Jun, 5:00 pm H West Coast Rundle Cup 07 - 03


Results 2002

Date Venue   Opponent Competition Result
12 Oct, 5:00 pm H Poverty Bay Div3 - NPC 21 - 17
28 Sep, 5:00 pm A King Country Div3 - NPC 31 - 18
21 Sep, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 40 - 15
14 Sep, 5:00 pm H Wairarapa Bush Div3 - NPC 32 - 24
07 Sep, 5:00 pm A North Otago Div3 - NPC 38 - 15
31 Aug, 5:00 pm H West Coast Div3 - NPC 20 - 25
24 Aug, 5:00 pm H Wanganui Div3 - NPC 23 - 18
17 Aug, 5:00 pm A South Canterbury Div3 - NPC 38 - 15


Results 2001

Date Venue   Opponent Competition Result
06 Oct, 5:00 pm H North Otago Div3 - NPC 00 - 10
29 Sep, 5:00 pm A Wairarapa Bush Div3 - NPC 21 - 05
22 Sep, 5:00 pm H South Canterbury Div3 - NPC 09 - 21
08 Sep, 5:00 pm A West Coast Div3 - NPC 08 - 27
01 Sep, 5:00 pm A Poverty Bay Div3 - NPC 17 - 24
25 Aug, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 28 - 06
11 Jul, 5:00 pm H Canterbury Ranfurly Shield 03 - 69
17 Jun, 5:00 pm A Nelson Bays Seddon Shield 62 - 08
04 Jun, 5:00 pm A West Coast Rundle Cup 09 - 20


Results 2000

Date Venue   Opponent Competition Result
07 Oct, 5:00 pm A West Coast Div3 - NPC 10 - 23
30 Sep, 5:00 pm H North Otago Div3 - NPC 16 - 24
23 Sep, 5:00 pm H South Canterbury Div3 - NPC 10 - 37
16 Sep, 5:00 pm A Wairarapa Bush Div3 - NPC 39 - 19
09 Sep, 5:00 pm A Poverty Bay Div3 - NPC 35 - 03
02 Sep, 5:00 pm H East Coast Div3 - NPC 12 - 44
26 Aug, 5:00 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 21 - 14
19 Aug, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 24 - 24
24 Jun, 5:00 pm A Marlborough Seddon Shield 53 - 03
03 Jun, 5:00 pm H West Coast Rundle Cup 05 - 17


Results 1999

Date Venue   Opponent Competition Result
09 Oct, 5:00 pm H Poverty Bay Div3 - NPC 06 - 37
02 Oct, 5:00 pm A East Coast Div3 - NPC 74 - 08
25 Sep, 5:00 pm H West Coast Div3 - NPC 26 - 31
18 Sep, 5:00 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 73 - 00
11 Sep, 5:00 pm H Wairarapa Bush Div3 - NPC 10 - 41
04 Sep, 4:47 pm A South Canterbury Div3 - NPC 45 - 13
28 Aug, 5:00 pm A North Otago Div3 - NPC 49 - 28
21 Aug, 5:00 pm H East Coast Div3 - NPC 18 - 36
07 Aug, 5:00 pm A West Coast Rundle Cup 29 - 12
07 Jun, 5:00 pm A West Coast Seddon Shield 38 - 17
05 Jun, 5:00 pm N Marlborough Seddon Shield 07 - 41


Results 1998

Date Venue   Opponent Competition Result
10 Oct, 2:30 pm A Poverty Bay Div3 - NPC 32 - 21
03 Oct, 2:30 pm H South Canterbury Div3 - NPC 15 - 23
26 Sep, 2:30 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 07 - 16
19 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury Div3 - NPC 55 - 05
12 Sep, 2:30 pm H North Otago Div3 - NPC 17 - 36
05 Sep, 2:30 pm A West Coast Div3 - NPC 30 - 15
29 Aug, 2:30 pm H East Coast Div3 - NPC 12 - 25
22 Aug, 2:30 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 32 - 19
01 Jun, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 16 - 22
30 May, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 29 - 03
10 May, 2:30 pm H West Coast Representative 16 - 06


Results 1997

Date Venue   Opponent Competition Result
11 Oct, 2:30 pm H Poverty Bay Div3 - NPC 12 - 33
04 Oct, 2:30 pm A North Otago Div3 - NPC 54 - 29
27 Sep, 2:30 pm A Marlborough Div3 - NPC 37 - 22
20 Sep, 2:30 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 28 - 29
13 Sep, 2:30 pm H Mid Canterbury Div3 - NPC 00 - 38
06 Sep, 2:30 pm H West Coast Div3 - NPC 13 - 21
30 Aug, 2:30 pm A East Coast Div3 - NPC 27 - 13
17 Aug, 2:30 pm A West Coast Representative 16 - 07
02 Jun, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 23 - 35
31 May, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 17 - 24


Results 1996

Date Venue   Opponent Competition Result
20 Oct, 2:30 pm A Wanganui Div3 - NPC - Semi Final 22 - 15
12 Oct, 2:30 pm H Marlborough Div3 - NPC 15 - 22
05 Oct, 2:30 pm A Mid Canterbury Div3 - NPC 03 - 08
28 Sep, 2:30 pm H North Otago Div3 - NPC 22 - 20
21 Sep, 2:30 pm A Wanganui Div3 - NPC 35 - 11
07 Sep, 2:30 pm A West Coast Div3 - NPC 03 - 18
31 Aug, 2:30 pm H East Coast Div3 - NPC 36 - 18
24 Aug, 2:30 pm A Poverty Bay Div3 - NPC 19 - 24
17 Aug, 2:30 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 14 - 15
03 Jun, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 00 - 20
01 Jun, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 20 - 51
18 May, 2:30 pm H West Coast Representative 34 - 23


Results 1995

Date Venue   Opponent Competition Result
30 Sep, 2:30 pm A North Otago Div3 - NPC 29 - 30
23 Sep, 2:30 pm H Poverty Bay Div3 - NPC 09 - 20
16 Sep, 2:30 pm H West Coast Div3 - NPC 18 - 12
09 Sep, 2:30 pm A East Coast Div3 - NPC 34 - 10
26 Aug, 2:30 pm H Wanganui Div3 - NPC 20 - 13
19 Aug, 2:30 pm H Thames Valley Div3 - NPC 19 - 35
12 Aug, 2:30 pm A Marlborough Div3 - NPC 63 - 13
05 Aug, 2:30 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 31 - 13
24 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 66 - 12
03 Jun, 2:30 pm A West Coast Representative 19 - 00


Results 1994

Date Venue   Opponent Competition Result
24 Sep, 2:30 pm A Thames Valley Div3 - NPC 46 - 03
17 Sep, 2:30 pm H East Coast Div3 - NPC 26 - 13
10 Sep, 2:30 pm A Wanganui Div3 - NPC 81 - 12
03 Sep, 2:30 pm A West Coast Div3 - NPC 08 - 21
27 Aug, 2:30 pm H North Otago Div3 - NPC 30 - 20
20 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury Div3 - NPC 08 - 30
13 Aug, 2:30 pm A Poverty Bay Div3 - NPC 48 - 30
10 Jul, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 75 - 08
18 Jun, 2:30 pm H Marlborough Div3 - NPC 20 - 27
04 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 20 - 13


Results 1993

Date Venue   Opponent Competition Result
25 Sep, 2:30 pm A Mid Canterbury Div3 - NPC 13 - 10
22 Sep, 2:30 pm A North Otago Div3 - NPC 05 - 25
18 Sep, 2:30 pm A East Coast Div3 - NPC 21 - 28
08 Sep, 2:30 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 14 - 39
04 Sep, 2:30 pm H Wanganui Div3 - NPC 05 - 15
21 Aug, 2:30 pm A Marlborough Div3 - NPC 37 - 22
18 Aug, 2:30 pm H Thames Valley Div3 - NPC 23 - 09
24 Jul, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 17 - 10
05 Jun, 2:30 pm H West Coast Div3 - NPC 33 - 10
06 Apr, 2:30 pm H Auckland Ranfurly Shield 03 - 48
27 Mar, 2:30 pm A Darling Downs (Aus) Representative 05 - 03
20 Mar, 2:30 pm A Gold Coast (Aus) Representative 00 - 10
13 Mar, 2:30 pm A Sunshine Coast (Aus) Representative 07 - 19


Results 1992

Date Venue   Opponent Competition Result
12 Sep, 2:30 pm A Nelson Bays Div3 - NPC 29 - 15
05 Sep, 2:30 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 41 - 11
02 Sep, 2:30 pm A Wanganui Div3 - NPC 29 - 00
26 Aug, 2:30 pm H North Otago Div3 - NPC 34 - 06
22 Aug, 2:30 pm H East Coast Div3 - NPC 28 - 10
15 Aug, 2:30 pm H Marlborough Div3 - NPC 27 - 03
11 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury Div3 - NPC 08 - 10
18 Jul, 2:30 pm H Nelson Bays Seddon Shield 16 - 22
04 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 14 - 41
01 Jun, 2:30 pm A West Coast Div3 - NPC 03 - 31


Results 1991

Date Venue   Opponent Competition Result
11 Sep, 2:30 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 10 - 23
31 Aug, 2:30 pm H South Canterbury Div3 - NPC 21 - 32
20 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Div3 - NPC 24 - 03
17 Aug, 2:30 pm A North Otago Div3 - NPC 10 - 26
20 Jul, 2:30 pm A East Coast Div3 - NPC 15 - 19
29 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div3 - NPC 21 - 06
22 Jun, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 18 - 10
03 Jun, 2:30 pm H West Coast Div3 - NPC 13 - 12


Results 1990

Date Venue   Opponent Competition Result
05 Sep, 2:30 pm H NZ Combined Services Representative 03 - 27
01 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Div3 - NPC 18 - 17
28 Aug, 2:30 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 40 - 07
25 Aug, 2:30 pm H North Otago Div3 - NPC 22 - 13
08 Aug, 2:30 pm H East Coast Div3 - NPC 13 - 04
01 Aug, 2:30 pm H Thames Valley Div3 - NPC 12 - 37
28 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 31 - 24
30 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Div3 - NPC 45 - 10
02 Jun, 2:30 pm A West Coast Div3 - NPC 21 - 03


Results 1989

Date Venue   Opponent Competition Result
13 Sep, 2:30 pm A Wanganui Div3 - NPC 58 - 15
09 Sep, 2:30 pm A East Coast Div3 - NPC 03 - 12
06 Sep, 2:30 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 19 - 15
19 Aug, 2:30 pm H South Canterbury Div3 - NPC 06 - 42
12 Aug, 2:30 pm A North Otago Div3 - NPC 13 - 19
08 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 39 - 06
24 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div3 - NPC 06 - 10
03 Jun, 2:30 pm H West Coast Div3 - NPC 13 - 04


Results 1988

Date Venue   Opponent Competition Result
10 Sep, 2:30 pm H Canterbury B Representative 04 - 34
03 Sep, 2:30 pm H Wanganui Div3 - NPC 07 - 66
27 Aug, 2:30 pm A Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 35 - 22
24 Aug, 2:30 pm A Thames Valley Div3 - NPC 25 - 03
17 Aug, 2:30 pm H North Otago Div3 - NPC 18 - 06
13 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 13 - 46
30 Jul, 2:30 pm H East Coast Div3 - NPC 29 - 13
23 Jul, 2:30 pm A West Coast Div3 - NPC 11 - 12
25 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Div3 - NPC 42 - 10
06 Jun, 2:30 pm H West Coast Representative 37 - 03


Results 1987

Date Venue   Opponent Competition Result
02 Sep, 2:30 pm H Horowhenua Kapiti Div3 - NPC 04 - 18
29 Aug, 2:30 pm A East Coast Div3 - NPC 40 - 22
27 Aug, 2:30 pm A Poverty Bay Div3 - NPC 27 - 16
15 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 57 - 03
25 Jul, 2:30 pm H Thames Valley Div3 - NPC 10 - 25
13 Jul, 2:30 pm A South Canterbury Representative 46 - 04
11 Jul, 2:30 pm A North Otago Div3 - NPC 07 - 21
27 Jun, 2:30 pm H West Coast Div3 - NPC 07 - 07
14 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div3 - NPC 10 - 17
30 May, 2:30 pm A West Coast Representative 14 - 00


Results 1986

Date Venue   Opponent Competition Result
20 Sep, 2:30 pm H Wanganui Div2 - NPC 04 - 49
10 Sep, 2:30 pm H North Harbour Div2 - NPC 07 - 38
07 Sep, 2:30 pm H Canterbury B Representative 12 - 24
30 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury Div2 - NPC 12 - 16
23 Aug, 2:30 pm H Hawkes Bay Div2 - NPC 12 - 37
13 Aug, 2:30 pm H Australia Representative 00 - 62
26 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 18 - 04
12 Jul, 2:30 pm A King Country Div2 - NPC 19 - 04
09 Jul, 2:30 pm A Waikato Div2 - NPC 38 - 04
25 Jun, 2:30 pm H Marlborough Div2 - NPC 07 - 22
14 Jun, 2:30 pm H West Coast Representative 23 - 06
02 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Representative 14 - 03
24 May, 2:30 pm H Southland Representative 09 - 22


Results 1985

Date Venue   Opponent Competition Result
22 Sep, 2:30 pm H Canterbury B Representative 07 - 20
18 Sep, 2:30 pm H Northland Representative 16 - 28
14 Sep, 2:30 pm A Wanganui Div2 - NPC 19 - 10
11 Sep, 2:30 pm A Hawkes Bay Div2 - NPC 27 - 12
07 Sep, 2:30 pm H West Coast Div2 - NPC 17 - 06
31 Aug, 2:30 pm H Poverty Bay Representative 09 - 06
24 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 29 - 03
10 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Div2 - NPC 12 - 06
13 Jul, 2:30 pm A Marlborough Div2 - NPC 34 - 09
22 Jun, 2:30 pm H Taranaki Div2 - NPC 06 - 36
13 Jun, 2:30 pm H King Country Div2 - NPC 15 - 41
09 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative 04 - 28
03 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Representative 15 - 06
26 May, 2:30 pm A West Coast Representative 18 - 20


Results 1984

Date Venue   Opponent Competition Result
15 Sep, 2:30 pm A North Otago Div2 Sth-NPC 09 - 17
12 Sep, 2:30 pm A Southland Div2 Sth-NPC 34 - 06
08 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Div2 Sth-NPC 22 - 21
25 Aug, 2:30 pm H Marlborough Div2 Sth-NPC 09 - 39
08 Aug, 2:30 pm A Canterbury Ranfurly Shield 57 - 13
28 Jul, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 06 - 04
18 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 09 - 07
07 Jul, 2:30 pm H NZ Juniors Representative 09 - 33
23 Jun, 2:30 pm A West Coast Div2 Sth-NPC 06 - 04
04 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div2 Sth-NPC 16 - 04
19 May, 2:30 pm H Thames Valley Representative 10 - 10
09 May, 2:30 pm H West Australia Representative 06 - 09


Results 1983

Date Venue   Opponent Competition Result
13 Sep, 2:30 pm H Canterbury XV Representative 00 - 18
27 Aug, 2:30 pm H West Coast Div2 Sth-NPC(SS) 21 - 09
23 Aug, 2:30 pm H South Canterbury Div2 Sth-NPC 03 - 10
13 Aug, 2:30 pm A Marlborough Div2 Sth-NPC(SS) 08 - 15
03 Aug, 2:30 pm H North Otago Div2 Sth-NPC 07 - 00
23 Jul, 2:30 pm A Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 28 - 12
20 Jul, 2:30 pm H Bay of Plenty Representative 09 - 32
09 Jul, 2:30 pm H Southland Div2 Sth-NPC 12 - 16
11 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Div2 Sth-NPC 24 - 00
28 May, 2:30 pm A West Coast Representative 18 - 10
13 Apr, 2:30 pm H Meiji University Representative 13 - 07
23 Mar, 2:30 pm H East Coast Representative 24 - 00


Results 1982

Date Venue   Opponent Competition Result
07 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Div2 Sth-NPC 39 - 06
04 Sep, 2:30 pm A Southland Div2 Sth-NPC 51 - 04
02 Sep, 2:30 pm A North Otago Div2 Sth-NPC 09 - 04
28 Aug, 2:30 pm H Marlborough Div2 Sth-NPC 07 - 04
18 Aug, 2:30 pm H Australia Representative 10 - 65
07 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 46 - 07
28 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 11 - 21
10 Jul, 2:30 pm A West Coast Div2 Sth-NPC 16 - 12
07 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div2 Sth-NPC 09 - 17


Results 1981

Date Venue   Opponent Competition Result
22 Sep, 2:30 pm H Manawatu Representative 00 - 34
13 Sep, 2:30 pm H Canterbury XV Representative 03 - 30
05 Sep, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 13 - 12
27 Aug, 2:30 pm H South Canterbury Div2 Sth-NPC 04 - 17
08 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 15 - 00
25 Jul, 2:30 pm A Marlborough Div2 Sth-NPC 27 - 00
11 Jul, 2:30 pm H North Otago Div2 Sth-NPC 26 - 00
27 Jun, 2:30 pm H West Coast Div2 Sth-NPC 16 - 12
01 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Div2 Sth-NPC 13 - 03


Results 1980

Date Venue   Opponent Competition Result
13 Sep, 2:30 pm H NZ Combined Services Representative 00 - 35
04 Sep, 2:30 pm H Marlborough Div2 Sth-NPC 00 - 15
23 Aug, 2:30 pm H Canterbury B Representative 00 - 21
09 Aug, 2:30 pm A West Coast Div2 Sth-NPC 32 - 09
19 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 16 - 12
09 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 09 - 16
21 Jun, 2:30 pm A North Otago Div2 Sth-NPC 07 - 17
02 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div2 Sth-NPC 00 - 16
07 Apr, 2:30 pm H Victoria (Aus) Representative 06 - 29


Results 1979

Date Venue   Opponent Competition Result
01 Sep, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 10 - 03
25 Aug, 2:30 pm H Canterbury XV Representative 03 - 15
11 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 10 - 07
28 Jul, 2:30 pm A Marlborough Div2 Sth-NPC 06 - 00
25 Jul, 2:30 pm H NZ Colts Representative 00 - 09
19 Jul, 2:30 pm H North Otago Div2 Sth-NPC 15 - 00
23 Jun, 2:30 pm H West Coast Div2 Sth-NPC 17 - 06
12 Jun, 2:30 pm A Poverty Bay Representative 37 - 07
09 Jun, 2:30 pm A East Coast Representative 03 - 10
07 Jun, 2:30 pm A Hawkes Bay Representative 30 - 10
04 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Div2 Sth-NPC 03 - 18


Results 1978

Date Venue   Opponent Competition Result
16 Sep, 2:30 pm H Canterbury B Representative 00 - 15
20 Aug, 2:30 pm H Marlborough Div2 Sth-NPC 03 - 23
12 Aug, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 07 - 15
05 Aug, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 12 - 24
22 Jul, 2:30 pm A North Otago Div2 Sth-NPC 12 - 06
08 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 06 - 16
24 Jun, 2:30 pm A West Coast Div2 Sth-NPC(RC) 17 - 06
17 Jun, 2:30 pm H Canterbury Sub Unions Representative 18 - 22
05 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div2 Sth-NPC 06 - 13
20 Apr, 2:30 pm H Australian Capital Territory (Aus) Representative 09 - 19


Results 1977

Date Venue   Opponent Competition Result
03 Sep, 2:30 pm A Nelson Bays Seddon Shield 14 - 03
27 Aug, 2:30 pm H Canterbury XV Representative 09 - 13
06 Aug, 2:30 pm H North Otago Div2 Sth-NPC 06 - 12
26 Jul, 2:30 pm A South Canterbury Div2 Sth-NPC 26 - 06
23 Jul, 2:30 pm A Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 20 - 00
25 Jun, 2:30 pm H Otago XV Representative 11 - 14
11 Jun, 2:30 pm H West Coast Div2 Sth-NPC(RC) 03 - 12
06 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Div2 Sth-NPC 10 - 03
31 May, 2:30 pm H Wellington B Representative 09 - 29


Results 1976

Date Venue   Opponent Competition Result
18 Sep, 2:30 pm A North Otago Div2 Sth-NPC 06 - 19
04 Sep, 2:30 pm H Canterbury B Representative 03 - 14
28 Aug, 2:30 pm H Nelson Bays Seddon Shield 12 - 19
21 Aug, 2:30 pm H South Canterbury Div2 Sth-NPC 14 - 07
14 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 06 - 14
31 Jul, 2:30 pm A West Coast Div2 Sth-NPC 06 - 16
21 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury Div2 Sth-NPC 06 - 07
03 Jul, 2:30 pm H Western Samoa Representative 10 - 24
07 Jun, 2:30 pm H Nelson Bays Div2 Sth-NPC 09 - 14
15 May, 2:30 pm H East Coast Representative 33 - 04


Results 1975

Date Venue   Opponent Competition Result
18 Sep, 2:30 pm H Wanganui Representative 06 - 13
06 Sep, 2:30 pm H Canterbury XV Representative 09 - 17
06 Aug, 2:30 pm H Wairarapa Bush Representative 06 - 00
27 Jul, 2:30 pm H North Otago Representative 21 - 14
05 Jul, 2:30 pm H NZ Juniors Representative 09 - 30
21 Jun, 2:30 pm H West Coast Representative 16 - 00
02 Jun, 2:30 pm A Nelson Bays Representative 00 - 22
15 May, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 31 - 21


Results 1974

Date Venue   Opponent Competition Result
07 Sep, 2:30 pm H Canterbury XV Representative Match 21 - 10
29 Aug, 2:30 pm H Poverty Bay Representative Match 09 - 20
17 Aug, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 18 - 15
03 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 26 - 14
24 Jul, 2:30 pm H Fiji Tour match 03 - 25
14 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 14 - 06
30 Jun, 2:30 pm H Marlborough Representative Match 09 - 10
03 Jun, 2:30 pm H Nelson-Bays Representative Match 07 - 10


Results 1973

Date Venue   Opponent Competition Result
03 Oct, 2:30 pm H Auckland Representative Match 09 - 30
01 Sep, 2:30 pm H Canterbury XV Representative Match 14 - 10
25 Aug, 2:30 pm A Nelson-Bays Representative Match 39 - 06
11 Aug, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 16 - 09
21 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 39 - 03
07 Jul, 2:30 pm A Canterbury XV Representative Match 38 - 12
05 Jul, 2:30 pm A North Otago Representative Match 34 - 03
03 Jul, 2:30 pm A Otago Representative Match 39 - 00
30 Jun, 2:30 pm A Mid Canterbury Representative Match 29 - 10
16 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 07 - 24
04 Jun, 2:30 pm H New Zealand U21 XV Representative Match 00 - 10


Results 1972

Date Venue   Opponent Competition Result
14 Sep, 2:30 pm H Otago Representative Match 09 - 18
26 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 16 - 18
05 Aug, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 10 - 13
15 Jul, 2:30 pm H Mid Canterbury Representative Match 23 - 07
01 Jul, 2:30 pm A North Auckland Ranfurly Shield 35 - 00
17 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 06 - 13
05 Jun, 2:30 pm H Nelson-Bays Representative Match 15 - 13
27 May, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 07 - 04


Results 1971

Date Venue   Opponent Competition Result
11 Sep, 2:30 pm A Nelson-Bays Seddon Shield 18 - 06
21 Aug, 2:30 pm H Canterbury XV Representative Match 15 - 27
08 Aug, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 16 - 21
07 Jun, 2:30 pm A Nelson-Bays Representative Match 40 - 03
15 May, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 25 - 20


Results 1970

Date Venue   Opponent Competition Result
19 Sep, 2:30 pm H Canterbury XV Representative Match 09 - 06
08 Sep, 2:30 pm A Canterbury Ranfurly Shield 14 - 05
22 Aug, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 21 - 09
11 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury Representative Match 08 - 11
08 Aug, 2:30 pm A Nelson-Bays Seddon Shield 22 - 06
04 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 11 - 03
23 Jun, 2:30 pm H Canterbury XV Representative Match 03 - 11
01 Jun, 2:30 pm H Nelson-Bays Representative Match 06 - 13
09 May, 2:30 pm H Poverty Bay Representative Match 08 - 11


Results 1969

Date Venue   Opponent Competition Result
06 Sep, 2:30 pm H Nelson-Bays Seddon Shield 06 - 09
30 Aug, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 06 - 27
23 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 06 - 08
12 Aug, 2:30 pm H Tonga Tour match 08 - 40
19 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 11 - 13
10 Jun, 2:30 pm H Horowhenua Representative Match 12 - 12
02 Jun, 2:30 pm A Nelson-Bays Representative Match 16 - 06
17 May, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 16 - 06


Results 1968

Date Venue   Opponent Competition Result
14 Sep, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 03 - 34
31 Aug, 2:30 pm A Canterbury XV Representative Match 20 - 06
17 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 03 - 11
20 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 12 - 06
06 Jul, 2:30 pm H Nelson Representative Match 14 - 13
11 May, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 19 - 22


Results 1967

Date Venue   Opponent Competition Result
16 Sep, 2:30 pm A Canterbury XV Representative Match 33 - 08
02 Sep, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 24 - 03
31 Aug, 2:30 pm A Horowhenua Representative Match 12 - 26
29 Aug, 2:30 pm A Wanganui Representative Match 12 - 15
26 Aug, 2:30 pm A Poverty Bay Representative Match 20 - 10
19 Aug, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 03 - 14
22 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 12 - 14
15 Jun, 2:30 pm H N.S.W. Country (Aus) Tour match 16 - 13
05 Jun, 2:30 pm A Nelson Representative Match 09 - 03
27 May, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 05 - 11


Results 1966

Date Venue   Opponent Competition Result
03 Sep, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 05 - 34
30 Jul, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 27 - 06
11 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 17 - 15
06 Jun, 2:30 pm H Nelson Representative Match 06 - 14
28 May, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 06 - 08


Results 1965

Date Venue   Opponent Competition Result
21 Aug, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 06 - 20
07 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 27 - 06
24 Jul, 2:30 pm A Canterbury XV Representative Match 23 - 08
10 Jul, 2:30 pm H Bay of Plenty Representative Match 09 - 16
26 Jun, 2:30 pm H Marlborough Representative Match 13 - 16
12 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 09 - 14
15 May, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 06 - 17


Results 1964

Date Venue   Opponent Competition Result
26 Sep, 2:30 pm A Canterbury XV Representative Match 36 - 13
05 Sep, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 06 - 09
29 Aug, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 03 - 14
01 Aug, 2:30 pm A Marlborough Representative Match 11 - 08
25 Jul, 2:30 pm H Bush RU Representative Match 23 - 14
22 Jul, 2:30 pm A Taranaki Ranfurly Shield 11 - 00
11 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 17 - 15
30 May, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 05 - 32
16 May, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 05 - 09


Results 1963

Date Venue   Opponent Competition Result
07 Sep, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 00 - 06
31 Aug, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 26 - 03
24 Aug, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 09 - 06
10 Aug, 2:30 pm H Golden Bay-Motueka Seddon Shield 08 - 03
07 Aug, 2:30 pm H North Otago Representative Match 03 - 06
27 Jul, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 08 - 00
13 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 09 - 14
29 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 08 - 06


Results 1962

Date Venue   Opponent Competition Result
08 Sep, 2:30 pm A Nelson Seddon Shield 09 - 14
21 Aug, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 11 - 00
18 Aug, 2:30 pm A North Otago Representative Match 13 - 08
15 Aug, 2:30 pm A Mid Canterbury Representative Match 13 - 08
02 Aug, 2:30 pm H Mid Canterbury Representative Match 03 - 11
21 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 11 - 06
30 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 06 - 13
02 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 19


Results 1961

Date Venue   Opponent Competition Result
16 Sep, 2:30 pm H South Canterbury Representative Match 00 - 24
02 Sep, 2:30 pm H Wellington XV Representative Match 08 - 21
26 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 09 - 10
12 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 06 - 05
29 Jul, 2:30 pm A Golden Bay-Motueka Seddon Shield 00 - 03
15 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 05 - 08
17 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 16 - 08
03 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 06 - 31


Results 1960

Date Venue   Opponent Competition Result
27 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 11 - 14
20 Aug, 2:30 pm A Canterbury XV Representative Match 12 - 03
13 Aug, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 00 - 06
20 Jul, 2:30 pm H N.S.W. Country (Aus) Tour match 06 - 14
02 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 06 - 11
18 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 03 - 03
04 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 08


Results 1959

Date Venue   Opponent Competition Result
12 Sep, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 63 - 11
09 Sep, 2:30 pm A South Canterbury Representative Match 19 - 09
22 Aug, 2:30 pm A Nelson Seddon Shield 06 - 03
04 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 08 - 08
30 May, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 19
16 May, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 25 - 06


Results 1958

Date Venue   Opponent Competition Result
20 Sep, 2:30 pm A Marlborough Representative Match 10 - 14
18 Sep, 2:30 pm H Otago Representative Match 11 - 16
03 Sep, 2:30 pm H Wairarapa Representative Match 06 - 11
30 Aug, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 14 - 15
23 Aug, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 35 - 14
16 Aug, 2:30 pm H Golden Bay-Motueka Seddon Shield 09 - 08
02 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 03 - 03
19 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 00 - 00
21 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 03 - 08
31 May, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 00 - 06


Results 1957

Date Venue   Opponent Competition Result
14 Sep, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 11 - 22
07 Sep, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 22 - 03
07 Aug, 2:30 pm A Auckland Representative Match 26 - 14
03 Aug, 2:30 pm A King Country Representative Match 16 - 03
31 Jul, 2:30 pm A Wairarapa Representative Match 12 - 21
28 Jul, 2:30 pm A Bush RU Representative Match 06 - 06
06 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 08 - 19
01 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 15 - 20
13 Apr, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 12 - 16


Results 1956

Date Venue   Opponent Competition Result
18 Sep, 2:30 pm H Southland Representative Match 15 - 11
25 Aug, 2:30 pm H Golden Bay-Motueka Seddon Shield 12 - 14
11 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 20 - 06
28 Jul, 2:30 pm A Nelson Seddon Shield 06 - 14
26 May, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 05 - 14
05 May, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 14 - 17


Results 1955

Date Venue   Opponent Competition Result
08 Oct, 2:30 pm H Centurions Club Representative Match 31 - 30
31 Aug, 2:30 pm H Auckland Representative Match 06 - 19
13 Aug, 2:30 pm A South Canterbury Representative Match 18 - 13
06 Aug, 2:30 pm A Nelson Seddon Shield 06 - 05
03 Aug, 2:30 pm A Golden Bay-Motueka Representative Match 05 - 12
02 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 09 - 06
18 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 03 - 15
04 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 11 - 06


Results 1954

Date Venue   Opponent Competition Result
25 Sep, 2:30 pm A Canterbury Ranfurly Shield 22 - 00
07 Aug, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 00 - 21
24 Jul, 2:30 pm H Golden Bay-Motueka Seddon Shield 06 - 05
10 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 03 - 06
19 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 22 - 19
05 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 05 - 13


Results 1953

Date Venue   Opponent Competition Result
26 Sep, 2:30 pm A Canterbury Ranfurly Shield 19 - 03
05 Sep, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 00 - 08
27 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 09 - 06
13 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 09 - 14
30 May, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 08 - 46


Results 1952

Date Venue   Opponent Competition Result
19 Jul, 2:30 pm H New Zealand Maoris Representative Match 17 - 21
05 Jul, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 11 - 00
21 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 12 - 26
07 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 08 - 14
31 May, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 06 - 11


Results 1951

Date Venue   Opponent Competition Result
01 Sep, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 18 - 03
11 Aug, 2:30 pm H Fiji Tour match 03 - 06
01 Aug, 2:30 pm A Ashburton County Representative Match 16 - 11
21 Jul, 2:30 pm A North Otago Representative Match 23 - 06
07 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 11 - 06
23 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 08 - 08
02 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 03 - 30


Results 1950

Date Venue   Opponent Competition Result
30 Sep, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 20 - 09
22 Jul, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 03 - 06
24 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 12 - 24
05 Jun, 2:30 pm H Nelson Representative Match 09 - 03
13 May, 2:30 pm H British Isles (Lions) Tour match 09 - 24
06 May, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 19 - 19


Results 1949

Date Venue   Opponent Competition Result
17 Sep, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 13 - 03
14 Sep, 2:30 pm H Wellington XV Representative Match 24 - 11
03 Sep, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 12 - 03
27 Aug, 2:30 pm H North Otago Representative Match 16 - 06
20 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 12 - 06
06 Aug, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 09 - 09
30 Jul, 2:30 pm A Otago Ranfurly Shield 06 - 06
23 Jul, 2:30 pm H Golden Bay-Motueka Seddon Shield 25 - 00
16 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 05 - 06
25 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 14 - 03
06 Jun, 2:30 pm A Nelson Representative Match 03 - 03


Results 1948

Date Venue   Opponent Competition Result
18 Sep, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 21 - 06
21 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 22 - 00
07 Aug, 2:30 pm H Golden Bay-Motueka Seddon Shield 19 - 00
24 Jul, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 31 - 06
17 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 06 - 13
26 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 12 - 15
07 Jun, 2:30 pm H Nelson Representative Match 14 - 09
05 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 11 - 08


Results 1947

Date Venue   Opponent Competition Result
13 Sep, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 06 - 07
30 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 08 - 06
16 Aug, 2:30 pm H Golden Bay-Motueka Seddon Shield 26 - 06
09 Aug, 2:30 pm H Ashburton County Representative Match 10 - 03
02 Aug, 2:30 pm A West Coast Seddon Shield 03 - 06
28 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 12 - 15
14 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 08 - 16
02 Jun, 2:30 pm A Nelson Representative Match 22 - 17
31 May, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 13 - 22


Results 1946

Date Venue   Opponent Competition Result
21 Sep, 2:30 pm H South Canterbury Representative Match 16 - 05
14 Sep, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 20 - 19
10 Aug, 2:30 pm A Marlborough Seddon Shield 05 - 00
29 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 06 - 14
22 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 16 - 11
03 Jun, 2:30 pm H Nelson Representative Match 11 - 06
01 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 06 - 29


Results 1945

Date Venue   Opponent Competition Result
25 Aug, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 14 - 08
28 Jul, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 00 - 06
14 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 08 - 09
07 Jul, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 14 - 16
30 Jun, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 09 - 13
04 Jun, 2:30 pm A Nelson Representative Match 10 - 06
02 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 20 - 08


Results 1944

Date Venue   Opponent Competition Result
07 Oct, 2:30 pm A West Coast Representative Match 14 - 11
16 Sep, 2:30 pm A Marlborough Representative Match 03 - 03
09 Sep, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 00 - 00
26 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 25 - 03
12 Aug, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 28 - 13
29 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 11 - 06
17 Jun, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 08 - 05


Results 1943

Date Venue   Opponent Competition Result
11 Sep, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 07 - 03
28 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 11 - 00
14 Aug, 2:30 pm A Canterbury Representative Match 20 - 10
31 Jul, 2:30 pm H Marlborough Seddon Shield 03 - 00
17 Jul, 2:30 pm H West Coast Rundle Cup 13 - 09
03 Jul, 2:30 pm A West Coast Rundle Cup 08 - 00
05 Jun, 2:30 pm H Canterbury Representative Match 05 - 13


Results 1942

Date Venue   Opponent Competition Result
12 Sep, 2:30 pm H West Coast Seddon Shield 03 - 03
29 Aug, 2:30 pm H Nelson Seddon Shield 10 - 03
15 Aug, 2:30 pm H