History Year by Year

Sponsors

Please check back as we highlight each year , who played ! , results ! statistics and more….

logo

Click year for more Details (years in bold have been published):

News_Articles

1886-1933

Pre_NPC

1934-75

NPC_Heartland

1976-2005 / 2006-2019

logo

*1886-1893 

1947
1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954

2000 2001 2002 2003
2004 2005 + 2006
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024

* = The First years   –   > = Buller RU Founded   –   ^ = The First Full Season   –   # = No games by Buller RU

+= Start of the Heartland Championship

Table Below : Opposition team totals are their totals 
(IE: their wins are BULLER losses ; their losses are BULLER wins.)

TABLE - HEAD 2 HEAD YEAR BY YEAR – 1895/2019

P W D L PF PA PD
1 Buller RU 849 319 33 497 11241 15528 -4287
2 West Coast 221 104 15 102 2729 2669 60
3 Marlborough 84 52 4 28 1448 939 509
4 Canterbury 46 40 1 5 1026 309 717
5 Nelson 45 14 4 27 323 499 -176
6 North Otago 43 22 0 21 825 774 51
7 Mid Canterbury 36 28 0 8 772 456 316
8 South Canterbury 35 25 0 10 864 557 307
9 Horowhenua Kapiti 32 17 2 13 823 610 213
10 Nelson Bays 30 23 0 7 725 331 394
11 Poverty Bay 29 17 0 12 718 573 145
12 East Coast 29 8 0 21 529 785 -256
13 Wanganui 26 19 0 7 798 342 456
14 Wairarapa Bush 23 15 0 8 553 401 152
15 King Country 20 12 0 8 505 389 116
16 Golden Bay-Motueka 20 3 1 16 139 324 -185
17 Canterbury XV 16 13 0 3 319 136 183
18 Thames Valley 16 9 1 6 377 272 105
19 Canterbury B 10 8 0 2 186 79 107
20 Otago 6 4 2 0 110 37 73
21 Southland 5 4 0 1 134 46 88
22 Auckland 5 5 0 0 144 32 112
23 Ashburton County 4 3 0 1 59 52 7
24 Wairarapa 3 2 0 1 44 30 14
25 New Zealand Maoris 3 2 0 1 50 34 16
26 Bush RU 3 0 1 2 25 38 -13
27 Wellington B 3 2 1 0 59 34 25
28 Fiji 3 3 0 0 40 10 30
29 Hawkes Bay 3 3 0 0 94 34 60
30 NZ Combined Services 2 2 0 0 62 3 59
31 Manawatu 2 2 0 0 45 6 39
32 Australia 2 2 0 0 127 10 117
33 Bay of Plenty 2 2 0 0 48 18 30
34 Horowhenua 2 0 1 1 24 38 -14
35 N.S.W. Country (Aus) 2 1 0 1 27 22 5
36 NZ Juniors 2 2 0 0 63 18 45
37 Taranaki 2 2 0 0 47 6 41
38 Wellington XV 2 1 0 1 32 32 0
39 Sunshine Coast (Aus) 1 0 0 1 7 19 -12
40 North Harbour 1 1 0 0 38 7 31
41 North Auckland 1 1 0 0 35 0 35
42 Tonga 1 1 0 0 40 8 32
43 Centurions Club 1 0 0 1 30 31 -1
44 British Isles (Lions) 1 1 0 0 24 9 15
45 Wellington Colts 1 0 0 1 9 28 -19
46 Hawkes Bay XV 1 1 0 0 11 6 5
47 New South Wales (Aus) 1 1 0 0 25 11 14
48 Wellington 1 1 0 0 22 10 12
49 Gold Coast (Aus) 1 0 0 1 0 10 -10
50 Meiji University 1 0 0 1 7 13 -6
51 Darling Downs (Aus) 1 1 0 0 5 3 2
52 Waikato 1 1 0 0 38 4 34
53 Western Samoa 1 1 0 0 24 10 14
54 Northland 1 1 0 0 28 16 12
55 Otago XV 1 1 0 0 14 11 3
56 Australian Capital Territory (Aus) 1 1 0 0 19 9 10
57 Canterbury Sub Unions 1 1 0 0 22 18 4
58 West Australia 1 1 0 0 9 6 3
59 NZ Colts 1 1 0 0 9 0 9
60 Victoria (Aus) 1 1 0 0 29 6 23
61 New Zealand U21 XV 1 1 0 0 10 0 10
62 Westport 0 0 0 0 0 0 0
63 Old Boys RFC 0 0 0 0 0 0 0
64 White Star 0 0 0 0 0 0 0
65 Ngakawau/Karamea 0 0 0 0 0 0 0


Click the date {eg: 17 May, 2:30pm} for Match details – Click the Opponent {eg: West Coast } for full ‘Head 2 Head’ details

All Results 1895-2019
(1976 – 2005 NPC {National Provincial Championship) (2006 – 2019 Heartland Championship)

Fixtures & Results 2019

Sat 03 Aug 1:00 pm A Seddon Shield Nelson Bays 47 - 17
Sun 11 Aug 2:45 pm H Representative Match Marlborough 41 - 26
Sat 24 Aug 2:30 pm H Heartland Championship East Coast 54 - 19
Fri 30 Aug 7:30 pm A Heartland Championship King Country 34 - 12
Sat 07 Sep 2:30 pm H Heartland Championship Wanganui 22 - 21
Sat 14 Sep 2:30 pm A Heartland Championship Horowhenua Kapiti 31 - 46
Sat 21 Sep 2:30 pm A Heartland Championship South Canterbury 38 - 27
Sat 28 Sep 2:30 pm H Heartland Championship Wairarapa Bush 17 - 20
Sat 05 Oct 2:30 pm A Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 07 - 47
Sat 12 Oct 2:30 pm H Heartland Championship Poverty Bay 36 - 26
Sat 19 Oct 2:30 pm H Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final South Canterbury 24 - 56


Results 2018

Sat 04 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 24 - 26
Sat 11 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 22 - 21
Sat 25 Aug 2:30 pm A Heartland Championship North Otago 30 - 24
Sat 01 Sep 2:30 pm H Heartland Championship King Country 28 - 30
Sat 08 Sep 1:30 pm H Heartland Championship Thames Valley 22 - 43
Sat 15 Sep 2:30 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush 61 - 29
Sat 22 Sep 2:30 pm H Heartland Championship West Coast 28 - 34
Sat 29 Sep 2:30 pm A Heartland Championship Wanganui 45 - 14
Sat 06 Oct 1:00 pm H Heartland Championship Mid Canterbury 37 - 19
Sat 13 Oct 2:30 pm A Heartland Championship Poverty Bay 27 - 41


Results 2017

Sat 21 Oct 2:30 pm A Heartland Championship/Meads Cup Semi Final Horowhenua Kapiti 18 - 17
Sat 14 Oct 2:30 pm H Heartland Championship Horowhenua Kapiti 26 - 30
Sat 07 Oct 2:30 pm A Heartland Championship Mid Canterbury 32 - 40
Sat 30 Sep 2:30 pm A Heartland Championship East Coast 17 - 54
Sat 23 Sep 2:30 pm H Heartland Championship Wairarapa Bush 29 - 24
Sat 16 Sep 1:30 pm A Heartland Championship Thames Valley 26 - 07
Sat 09 Sep 2:00 pm H Heartland Championship North Otago 33 - 31
Sat 02 Sep 2:30 pm A Heartland Championship West Coast 19 - 34
Sat 26 Aug 2:00 pm H Heartland Championship South Canterbury 27 - 24
Sat 12 Aug 5:00 pm N Representative Match Nelson Bays 14 - 57
Sat 05 Aug 1:00 pm N Representative Match Marlborough 22 - 29


Results 2016

Sat 29 Oct 5:00 pm A Heartland Championship/Meads Cup Final Wanganui 20 - 18
Sat 22 Oct 5:00 pm A Heartland Championship/Meads Cup Semi Final South Canterbury 06 - 16
Sat 15 Oct 5:00 pm A Heartland Championship King Country 38 - 40
Sat 08 Oct 5:00 pm H Heartland Championship Wanganui 00 - 28
Sat 01 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush 24 - 26
Sat 24 Sep 5:00 pm H Heartland Championship East Coast 54 - 22
Sat 17 Sep 5:00 pm H Heartland Championship West Coast 48 - 00
Sat 10 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Poverty Bay 18 - 30
Sat 03 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Mid Canterbury 34 - 32
Sat 27 Aug 5:00 pm A Heartland Championship South Canterbury 28 - 26


Results 2015

Sat 17 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final King Country 06 - 20
Sat 10 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Horowhenua Kapiti 31 - 44
Sat 03 Oct 5:00 pm H Heartland Championship Thames Valley 25 - 17
Sat 26 Sep 5:00 pm A Heartland Championship North Otago 35 - 34
Sat 19 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Poverty Bay 36 - 14
Sat 12 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Wanganui 35 - 09
Sat 05 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Wairarapa Bush 13 - 14
Sat 29 Aug 5:00 pm A Heartland Championship West Coast 21 - 07
Sat 22 Aug 5:00 pm H Heartland Championship King Country 32 - 20


Results 2014

Sat 25 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Meads Cup Final Mid Canterbury 13 - 36
Sat 18 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Meads Cup Semi Final Horowhenua Kapiti 22 - 15
Sat 11 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush 36 - 49
Sat 04 Oct 5:00 pm H Heartland Championship West Coast 29 - 24
Sat 27 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Horowhenua Kapiti 19 - 12
Sat 20 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Mid Canterbury 19 - 29
Sat 13 Sep 5:00 pm H Heartland Championship South Canterbury 19 - 10
Sat 06 Sep 5:00 pm A Heartland Championship King Country 29 - 53
Sat 30 Aug 5:00 pm A Heartland Championship East Coast 06 - 67
Sat 23 Aug 5:00 pm H Heartland Championship North Otago 17 - 09
Sat 09 Aug 5:00 pm A Rundle Cup West Coast 31 - 42


Results 2013

Sun 27 Oct 5:00 pm A Heartland Championship/Lochore Cup Final South Canterbury 17 - 10
Sat 19 Oct 5:00 pm A Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final Wanganui 30 - 40
Sat 12 Oct 5:00 pm H Heartland Championship Mid Canterbury 13 - 31
Sat 05 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Poverty Bay 21 - 34
Sat 28 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Wairarapa Bush 03 - 13
Sat 21 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Horowhenua Kapiti 15 - 19
Sat 14 Sep 5:00 pm H Heartland Championship East Coast 28 - 12
Sat 07 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Thames Valley 23 - 18
Sat 31 Aug 5:00 pm H Heartland Championship Wanganui 15 - 11
Sat 24 Aug 5:00 pm A Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 23 - 17


Results 2012

Sun 28 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Lochore Cup Final South Canterbury 31 - 28
Sat 20 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final Poverty Bay 42 - 22
Sat 13 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 26 - 18
Sat 06 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Wanganui 39 - 12
Sat 29 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Horowhenua Kapiti 34 - 16
Sat 22 Sep 5:00 pm A Heartland Championship South Canterbury 32 - 45
Sat 15 Sep 5:00 pm H Heartland Championship King Country 31 - 19
Sat 08 Sep 5:00 pm A Heartland Championship East Coast 20 - 18
Sat 01 Sep 5:00 pm A Heartland Championship North Otago 22 - 15
Sat 25 Aug 5:00 pm H Heartland Championship Thames Valley 24 - 14


Results 2011

Sat 01 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final Poverty Bay 30 - 32
Sat 24 Sep 5:00 pm H Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 21 - 15
Sat 17 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Mid Canterbury 30 - 27
Sat 10 Sep 5:00 pm H Heartland Championship North Otago 08 - 11
Sat 03 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Thames Valley 22 - 20
Sat 27 Aug 5:00 pm H Heartland Championship East Coast 34 - 08
Sat 20 Aug 5:00 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush 11 - 26
Sat 13 Aug 5:00 pm A Heartland Championship King Country 20 - 34
Sat 06 Aug 5:00 pm H Heartland Championship Poverty Bay 18 - 14


Results 2010

Sat 30 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Lochore Cup Final Wairarapa Bush 09 - 15
Sat 23 Oct 5:00 pm A Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final Horowhenua Kapiti 14 - 19
Sat 16 Oct 5:00 pm H Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 20 - 11
Sat 09 Oct 5:00 pm A Heartland Championship King Country 44 - 05
Sat 02 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Horowhenua Kapiti 11 - 23
Sat 25 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Poverty Bay 21 - 13
Sat 18 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Mid Canterbury 12 - 32
Sat 11 Sep 5:00 pm A Heartland Championship East Coast 07 - 18
Sat 04 Sep 5:00 pm A Heartland Championship North Otago 44 - 20
Sat 28 Aug 5:00 pm H Heartland Championship Wairarapa Bush 16 - 23


Results 2009

Sat 24 Oct 5:00 pm A Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final West Coast 53 - 22
Sat 17 Oct 5:00 pm H Heartland Championship Thames Valley 29 - 17
Sat 10 Oct 5:00 pm A Heartland Championship North Otago 29 - 14
Sat 03 Oct 5:00 pm A Heartland Championship King Country 17 - 20
Sat 26 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush 28 - 13
Sat 19 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Wanganui 07 - 13
Sat 12 Sep 5:00 pm A Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 26 - 20
Sat 05 Sep 5:00 pm H Heartland Championship East Coast 47 - 09
Sat 29 Aug 5:00 pm H Heartland Championship Horowhenua Kapiti 13 - 17


Results 2008

Sat 11 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Mid Canterbury 32 - 17
Sat 04 Oct 5:00 pm H Heartland Championship King Country 25 - 08
Sat 27 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Wanganui 42 - 10
Sat 20 Sep 5:00 pm A Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 19 - 20
Sat 13 Sep 5:00 pm H Heartland Championship North Otago 18 - 22
Sat 06 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush 08 - 11
Sat 30 Aug 5:00 pm H Heartland Championship Horowhenua Kapiti 16 - 16
Sat 23 Aug 5:00 pm H Heartland Championship South Canterbury 18 - 17


Results 2007

Sat 06 Oct 5:00 pm H Heartland Championship King Country 24 - 13
Sat 29 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Mid Canterbury 45 - 18
Sat 22 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Wairarapa Bush 17 - 24
Sat 15 Sep 5:00 pm H Heartland Championship South Canterbury 20 - 18
Sat 08 Sep 5:00 pm A Heartland Championship Poverty Bay 13 - 15
Sat 01 Sep 5:00 pm A Heartland Championship East Coast 07 - 38
Sat 25 Aug 5:00 pm H Heartland Championship Wanganui 19 - 15
Sat 18 Aug 5:00 pm A Heartland Championship North Otago 51 - 20


Results 2006

Sat 14 Oct 5:00 pm A Heartland Championship/Lochore Cup Semi Final Poverty Bay 34 - 10
Sat 07 Oct 5:00 pm A Heartland Championship Thames Valley 16 - 18
Sat 30 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Poverty Bay 22 - 30
Sat 23 Sep 5:00 pm H Heartland Championship King Country 06 - 11
Sat 16 Sep 5:00 pm A Heartland Championship/Rundle Cup West Coast 16 - 17
Sat 09 Sep 5:00 pm H Heartland Championship Mid Canterbury 19 - 23
Sat 02 Sep 5:00 pm A Heartland Championship North Otago 37 - 24
Sat 26 Aug 5:00 pm H Heartland Championship East Coast 20 - 18
Sat 19 Aug 5:00 pm A Heartland Championship Wairarapa Bush 31 - 13


Results 2005

Sat 08 Oct 5:00 pm A Div3 - NPC Wairarapa Bush 20 - 14
Sat 01 Oct 5:00 pm A Div3 - NPC King Country 44 - 08
Sat 24 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 05 - 34
Sat 17 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC South Canterbury 03 - 36
Sat 10 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Mid Canterbury 20 - 22
Sat 03 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC West Coast 24 - 12
Sat 27 Aug 5:00 pm A Div3 - NPC Thames Valley 12 - 29
Sat 20 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC Wairarapa Bush 29 - 24
Sat 04 Jun 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 43 - 08


Results 2004

Sat 02 Oct 5:00 pm H Div3 - NPC King Country 15 - 38
Sat 25 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 54 - 19
Sat 18 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC South Canterbury 17 - 21
Sat 11 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC Mid Canterbury 03 - 09
Sat 04 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC West Coast 23 - 00
Sat 28 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC Poverty Bay 25 - 30
Sat 21 Aug 5:00 pm A Div3 - NPC Wairarapa Bush 27 - 15
Sat 01 May 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 18 - 13


Results 2003

Sat 04 Oct 5:00 pm A Div3 - NPC Poverty Bay 37 - 12
Sat 27 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC King Country 10 - 13
Sat 20 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC South Canterbury 21 - 35
Sat 13 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC West Coast 13 - 25
Sat 06 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Wairarapa Bush 25 - 00
Sat 30 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 31 - 19
Sat 23 Aug 5:00 pm A Div3 - NPC Wanganui 28 - 27
Mon 02 Jun 5:00 pm H Rundle Cup West Coast 07 - 03


Results 2002

Sat 12 Oct 5:00 pm H Div3 - NPC Poverty Bay 21 - 17
Sat 28 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC King Country 31 - 18
Sat 21 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 40 - 15
Sat 14 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC Wairarapa Bush 32 - 24
Sat 07 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC North Otago 38 - 15
Sat 31 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC West Coast 20 - 25
Sat 24 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC Wanganui 23 - 18
Sat 17 Aug 5:00 pm A Div3 - NPC South Canterbury 38 - 15


Results 2001

Sat 06 Oct 5:00 pm H Div3 - NPC North Otago 00 - 10
Sat 29 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Wairarapa Bush 21 - 05
Sat 22 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC South Canterbury 09 - 21
Sat 08 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC West Coast 08 - 27
Sat 01 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Poverty Bay 17 - 24
Sat 25 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 28 - 06
Wed 11 Jul 5:00 pm H Ranfurly Shield Canterbury 03 - 69
Sun 17 Jun 5:00 pm A Seddon Shield Nelson Bays 62 - 08
Mon 04 Jun 5:00 pm A Rundle Cup West Coast 09 - 20


Results 2000

Sat 07 Oct 5:00 pm A Div3 - NPC West Coast 10 - 23
Sat 30 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC North Otago 16 - 24
Sat 23 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC South Canterbury 10 - 37
Sat 16 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Wairarapa Bush 39 - 19
Sat 09 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Poverty Bay 35 - 03
Sat 02 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC East Coast 12 - 44
Sat 26 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 21 - 14
Sat 19 Aug 5:00 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 24 - 24
Sat 24 Jun 5:00 pm A Seddon Shield Marlborough 53 - 03
Sat 03 Jun 5:00 pm H Rundle Cup West Coast 05 - 17


Results 1999

Sat 09 Oct 5:00 pm H Div3 - NPC Poverty Bay 06 - 37
Sat 02 Oct 5:00 pm A Div3 - NPC East Coast 74 - 08
Sat 25 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC West Coast 26 - 31
Sat 18 Sep 5:00 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 73 - 00
Sat 11 Sep 5:00 pm H Div3 - NPC Wairarapa Bush 10 - 41
Sat 04 Sep 4:47 pm A Div3 - NPC South Canterbury 45 - 13
Sat 28 Aug 5:00 pm A Div3 - NPC North Otago 49 - 28
Sat 21 Aug 5:00 pm H Div3 - NPC East Coast 18 - 36
Sat 07 Aug 5:00 pm A Rundle Cup West Coast 29 - 12
Mon 07 Jun 5:00 pm A Seddon Shield West Coast 38 - 17
Sat 05 Jun 5:00 pm N Seddon Shield Marlborough 07 - 41


Results 1998

Sat 10 Oct 2:30 pm A Div3 - NPC Poverty Bay 32 - 21
Sat 03 Oct 2:30 pm H Div3 - NPC South Canterbury 15 - 23
Sat 26 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 07 - 16
Sat 19 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Mid Canterbury 55 - 05
Sat 12 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC North Otago 17 - 36
Sat 05 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC West Coast 30 - 15
Sat 29 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC East Coast 12 - 25
Sat 22 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 32 - 19
Mon 01 Jun 2:30 pm H Seddon Shield West Coast 22 - 16
Sat 30 May 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 29 - 03
Sun 10 May 2:30 pm H Representative West Coast 16 - 06


Results 1997

Sat 11 Oct 2:30 pm H Div3 - NPC Poverty Bay 12 - 33
Sat 04 Oct 2:30 pm A Div3 - NPC North Otago 54 - 29
Sat 27 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Marlborough 37 - 22
Sat 20 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 28 - 29
Sat 13 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Mid Canterbury 00 - 38
Sat 06 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC West Coast 13 - 21
Sat 30 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC East Coast 27 - 13
Sun 17 Aug 2:30 pm A Representative West Coast 16 - 07
Mon 02 Jun 2:30 pm H Seddon Shield West Coast 23 - 35
Sat 31 May 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 17 - 24


Results 1996

Sun 20 Oct 2:30 pm A Div3 - NPC - Semi Final Wanganui 22 - 15
Sat 12 Oct 2:30 pm H Div3 - NPC Marlborough 15 - 22
Sat 05 Oct 2:30 pm A Div3 - NPC Mid Canterbury 03 - 08
Sat 28 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC North Otago 22 - 20
Sat 21 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Wanganui 35 - 11
Sat 07 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC West Coast 03 - 18
Sat 31 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC East Coast 36 - 18
Sat 24 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Poverty Bay 19 - 24
Sat 17 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 14 - 15
Mon 03 Jun 2:30 pm H Seddon Shield West Coast 00 - 20
Sat 01 Jun 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 20 - 51
Sat 18 May 2:30 pm H Representative West Coast 34 - 23


Results 1995

Sat 30 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC North Otago 29 - 30
Sat 23 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Poverty Bay 09 - 20
Sat 16 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC West Coast 18 - 12
Sat 09 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC East Coast 34 - 10
Sat 26 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Wanganui 20 - 13
Sat 19 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Thames Valley 19 - 35
Sat 12 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Marlborough 63 - 13
Sat 05 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 31 - 13
Sat 24 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 66 - 12
Sat 03 Jun 2:30 pm A Representative West Coast 19 - 00


Results 1994

Sat 24 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Thames Valley 46 - 03
Sat 17 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC East Coast 26 - 13
Sat 10 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Wanganui 81 - 12
Sat 03 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC West Coast 08 - 21
Sat 27 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC North Otago 30 - 20
Sat 20 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Mid Canterbury 08 - 30
Sat 13 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Poverty Bay 48 - 30
Sun 10 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 75 - 08
Sat 18 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC Marlborough 20 - 27
Sat 04 Jun 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 20 - 13


Results 1993

Sat 25 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Mid Canterbury 13 - 10
Wed 22 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC North Otago 05 - 25
Sat 18 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC East Coast 21 - 28
Wed 08 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 14 - 39
Sat 04 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Wanganui 05 - 15
Sat 21 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Marlborough 37 - 22
Wed 18 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Thames Valley 23 - 09
Sat 24 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 17 - 10
Sat 05 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC West Coast 33 - 10
Tue 06 Apr 2:30 pm H Ranfurly Shield Auckland 03 - 48
Sat 27 Mar 2:30 pm A Representative Darling Downs (Aus) 05 - 03
Sat 20 Mar 2:30 pm A Representative Gold Coast (Aus) 00 - 10
Sat 13 Mar 2:30 pm A Representative Sunshine Coast (Aus) 07 - 19


Results 1992

Sat 12 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Nelson Bays 29 - 15
Sat 05 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 41 - 11
Wed 02 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Wanganui 29 - 00
Wed 26 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC North Otago 34 - 06
Sat 22 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC East Coast 28 - 10
Sat 15 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Marlborough 27 - 03
Tue 11 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Mid Canterbury 08 - 10
Sat 18 Jul 2:30 pm H Seddon Shield Nelson Bays 16 - 22
Sat 04 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 14 - 41
Mon 01 Jun 2:30 pm A Div3 - NPC West Coast 03 - 31


Results 1991

Wed 11 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 10 - 23
Sat 31 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC South Canterbury 21 - 32
Tue 20 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Mid Canterbury 24 - 03
Sat 17 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC North Otago 10 - 26
Sat 20 Jul 2:30 pm A Div3 - NPC East Coast 15 - 19
Sat 29 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC Nelson Bays 21 - 06
Sat 22 Jun 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 18 - 10
Mon 03 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC West Coast 13 - 12


Results 1990

Wed 05 Sep 2:30 pm H Representative NZ Combined Services 03 - 27
Sat 01 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC South Canterbury 18 - 17
Tue 28 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 40 - 07
Sat 25 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC North Otago 22 - 13
Wed 08 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC East Coast 13 - 04
Wed 01 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC Thames Valley 12 - 37
Sat 28 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 31 - 24
Sat 30 Jun 2:30 pm A Div3 - NPC Nelson Bays 45 - 10
Sat 02 Jun 2:30 pm A Div3 - NPC West Coast 21 - 03


Results 1989

Wed 13 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC Wanganui 58 - 15
Sat 09 Sep 2:30 pm A Div3 - NPC East Coast 03 - 12
Wed 06 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 19 - 15
Sat 19 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC South Canterbury 06 - 42
Sat 12 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC North Otago 13 - 19
Sat 08 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 39 - 06
Sat 24 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC Nelson Bays 06 - 10
Sat 03 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC West Coast 13 - 04


Results 1988

Sat 10 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury B 04 - 34
Sat 03 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Wanganui 07 - 66
Sat 27 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 35 - 22
Wed 24 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Thames Valley 25 - 03
Wed 17 Aug 2:30 pm H Div3 - NPC North Otago 18 - 06
Sat 13 Aug 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 13 - 46
Sat 30 Jul 2:30 pm H Div3 - NPC East Coast 29 - 13
Sat 23 Jul 2:30 pm A Div3 - NPC West Coast 11 - 12
Sat 25 Jun 2:30 pm A Div3 - NPC Nelson Bays 42 - 10
Mon 06 Jun 2:30 pm H Representative West Coast 37 - 03


Results 1987

Wed 02 Sep 2:30 pm H Div3 - NPC Horowhenua Kapiti 04 - 18
Sat 29 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC East Coast 40 - 22
Thu 27 Aug 2:30 pm A Div3 - NPC Poverty Bay 27 - 16
Sat 15 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 57 - 03
Sat 25 Jul 2:30 pm H Div3 - NPC Thames Valley 10 - 25
Mon 13 Jul 2:30 pm A Representative South Canterbury 46 - 04
Sat 11 Jul 2:30 pm A Div3 - NPC North Otago 07 - 21
Sat 27 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC West Coast 07 - 07
Sun 14 Jun 2:30 pm H Div3 - NPC Nelson Bays 10 - 17
Sat 30 May 2:30 pm A Representative West Coast 14 - 00


Results 1986

Sat 20 Sep 2:30 pm H Div2 - NPC Wanganui 04 - 49
Wed 10 Sep 2:30 pm H Div2 - NPC North Harbour 07 - 38
Sun 07 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury B 12 - 24
Sat 30 Aug 2:30 pm H Div2 - NPC Mid Canterbury 12 - 16
Sat 23 Aug 2:30 pm H Div2 - NPC Hawkes Bay 12 - 37
Wed 13 Aug 2:30 pm H Representative Australia 00 - 62
Sat 26 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 18 - 04
Sat 12 Jul 2:30 pm A Div2 - NPC King Country 19 - 04
Wed 09 Jul 2:30 pm A Div2 - NPC Waikato 38 - 04
Wed 25 Jun 2:30 pm H Div2 - NPC Marlborough 07 - 22
Sat 14 Jun 2:30 pm H Representative West Coast 23 - 06
Mon 02 Jun 2:30 pm H Representative Nelson Bays 14 - 03
Sat 24 May 2:30 pm H Representative Southland 09 - 22


Results 1985

Sun 22 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury B 07 - 20
Wed 18 Sep 2:30 pm H Representative Northland 16 - 28
Sat 14 Sep 2:30 pm A Div2 - NPC Wanganui 19 - 10
Wed 11 Sep 2:30 pm A Div2 - NPC Hawkes Bay 27 - 12
Sat 07 Sep 2:30 pm H Div2 - NPC West Coast 17 - 06
Sat 31 Aug 2:30 pm H Representative Poverty Bay 09 - 06
Sat 24 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 29 - 03
Sat 10 Aug 2:30 pm A Div2 - NPC Mid Canterbury 12 - 06
Sat 13 Jul 2:30 pm A Div2 - NPC Marlborough 34 - 09
Sat 22 Jun 2:30 pm H Div2 - NPC Taranaki 06 - 36
Thu 13 Jun 2:30 pm H Div2 - NPC King Country 15 - 41
Sun 09 Jun 2:30 pm H Representative Canterbury 04 - 28
Mon 03 Jun 2:30 pm A Representative Nelson Bays 15 - 06
Sun 26 May 2:30 pm A Representative West Coast 18 - 20


Results 1984

Sat 15 Sep 2:30 pm A Div2 Sth-NPC North Otago 09 - 17
Wed 12 Sep 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Southland 34 - 06
Sat 08 Sep 2:30 pm A Div2 Sth-NPC South Canterbury 22 - 21
Sat 25 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Marlborough 09 - 39
Wed 08 Aug 2:30 pm A Ranfurly Shield Canterbury 57 - 13
Sat 28 Jul 2:30 pm H Seddon Shield West Coast 06 - 04
Wed 18 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 09 - 07
Sat 07 Jul 2:30 pm H Representative NZ Juniors 09 - 33
Sat 23 Jun 2:30 pm A Div2 Sth-NPC West Coast 06 - 04
Mon 04 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Nelson Bays 16 - 04
Sat 19 May 2:30 pm H Representative Thames Valley 10 - 10
Wed 09 May 2:30 pm H Representative West Australia 06 - 09


Results 1983

Tue 13 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury XV 00 - 18
Sat 27 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC(SS) West Coast 21 - 09
Tue 23 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC South Canterbury 03 - 10
Sat 13 Aug 2:30 pm A Div2 Sth-NPC(SS) Marlborough 08 - 15
Wed 03 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC North Otago 07 - 00
Sat 23 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 28 - 12
Wed 20 Jul 2:30 pm H Representative Bay of Plenty 09 - 32
Sat 09 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Southland 12 - 16
Sat 11 Jun 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Nelson Bays 24 - 00
Sat 28 May 2:30 pm A Representative West Coast 18 - 10
Wed 13 Apr 2:30 pm H Representative Meiji University 13 - 07
Wed 23 Mar 2:30 pm H Representative East Coast 24 - 00


Results 1982

Tue 07 Sep 2:30 pm A Div2 Sth-NPC South Canterbury 39 - 06
Sat 04 Sep 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Southland 51 - 04
Thu 02 Sep 2:30 pm A Div2 Sth-NPC North Otago 09 - 04
Sat 28 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Marlborough 07 - 04
Wed 18 Aug 2:30 pm H Representative Australia 10 - 65
Sat 07 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 46 - 07
Wed 28 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 11 - 21
Sat 10 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC West Coast 16 - 12
Mon 07 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Nelson Bays 09 - 17


Results 1981

Tue 22 Sep 2:30 pm H Representative Manawatu 00 - 34
Sun 13 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury XV 03 - 30
Sat 05 Sep 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 13 - 12
Thu 27 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC South Canterbury 04 - 17
Sat 08 Aug 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 15 - 00
Sat 25 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Marlborough 27 - 00
Sat 11 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC North Otago 26 - 00
Sat 27 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC West Coast 16 - 12
Mon 01 Jun 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Nelson Bays 13 - 03


Results 1980

Sat 13 Sep 2:30 pm H Representative NZ Combined Services 00 - 35
Thu 04 Sep 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Marlborough 00 - 15
Sat 23 Aug 2:30 pm H Representative Canterbury B 00 - 21
Sat 09 Aug 2:30 pm A Div2 Sth-NPC West Coast 32 - 09
Sat 19 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 16 - 12
Wed 09 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 09 - 16
Sat 21 Jun 2:30 pm A Div2 Sth-NPC North Otago 07 - 17
Mon 02 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Nelson Bays 00 - 16
Mon 07 Apr 2:30 pm H Representative Victoria (Aus) 06 - 29


Results 1979

Sat 01 Sep 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 10 - 03
Sat 25 Aug 2:30 pm H Representative Canterbury XV 03 - 15
Sat 11 Aug 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 10 - 07
Sat 28 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Marlborough 06 - 00
Wed 25 Jul 2:30 pm H Representative NZ Colts 00 - 09
Thu 19 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC North Otago 15 - 00
Sat 23 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC West Coast 17 - 06
Tue 12 Jun 2:30 pm A Representative Poverty Bay 37 - 07
Sat 09 Jun 2:30 pm A Representative East Coast 03 - 10
Thu 07 Jun 2:30 pm A Representative Hawkes Bay 30 - 10
Mon 04 Jun 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Nelson Bays 03 - 18


Results 1978

Sat 16 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury B 00 - 15
Sun 20 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Marlborough 03 - 23
Sat 12 Aug 2:30 pm H Seddon Shield West Coast 07 - 15
Sat 05 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 12 - 24
Sat 22 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC North Otago 12 - 06
Sat 08 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 06 - 16
Sat 24 Jun 2:30 pm A Div2 Sth-NPC(RC) West Coast 17 - 06
Sat 17 Jun 2:30 pm H Representative Canterbury Sub Unions 18 - 22
Mon 05 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Nelson Bays 06 - 13
Thu 20 Apr 2:30 pm H Representative Australian Capital Territory (Aus) 09 - 19


Results 1977

Sat 03 Sep 2:30 pm A Seddon Shield Nelson Bays 14 - 03
Sat 27 Aug 2:30 pm H Representative Canterbury XV 09 - 13
Sat 06 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC North Otago 06 - 12
Tue 26 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC South Canterbury 26 - 06
Sat 23 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 20 - 00
Sat 25 Jun 2:30 pm H Representative Otago XV 11 - 14
Sat 11 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC(RC) West Coast 03 - 12
Mon 06 Jun 2:30 pm A Div2 Sth-NPC Nelson Bays 10 - 03
Tue 31 May 2:30 pm H Representative Wellington B 09 - 29


Results 1976

Sat 18 Sep 2:30 pm A Div2 Sth-NPC North Otago 06 - 19
Sat 04 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury B 03 - 14
Sat 28 Aug 2:30 pm H Seddon Shield Nelson Bays 12 - 19
Sat 21 Aug 2:30 pm H Div2 Sth-NPC South Canterbury 14 - 07
Sat 14 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 06 - 14
Sat 31 Jul 2:30 pm A Div2 Sth-NPC West Coast 06 - 16
Wed 21 Jul 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Mid Canterbury 06 - 07
Sat 03 Jul 2:30 pm H Representative Western Samoa 10 - 24
Mon 07 Jun 2:30 pm H Div2 Sth-NPC Nelson Bays 09 - 14
Sat 15 May 2:30 pm H Representative East Coast 33 - 04


Results 1975

Thu 18 Sep 2:30 pm H Representative Wanganui 06 - 13
Sat 06 Sep 2:30 pm H Representative Canterbury XV 09 - 17
Wed 06 Aug 2:30 pm H Representative Wairarapa Bush 06 - 00
Sun 27 Jul 2:30 pm H Representative North Otago 21 - 14
Sat 05 Jul 2:30 pm H Representative NZ Juniors 09 - 30
Sat 21 Jun 2:30 pm H Representative West Coast 16 - 00
Mon 02 Jun 2:30 pm A Representative Nelson Bays 00 - 22
Thu 15 May 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 31 - 21


Results 1974

Sat 07 Sep 2:30 pm H Representative Match Canterbury XV 21 - 10
Thu 29 Aug 2:30 pm H Representative Match Poverty Bay 09 - 20
Sat 17 Aug 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 18 - 15
Sat 03 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 26 - 14
Wed 24 Jul 2:30 pm H Tour match Fiji 03 - 25
Sun 14 Jul 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 14 - 06
Sun 30 Jun 2:30 pm H Representative Match Marlborough 09 - 10
Mon 03 Jun 2:30 pm H Representative Match Placeholder 07 - 10


Results 1973

Wed 03 Oct 2:30 pm H Representative Match Auckland 09 - 30
Sat 01 Sep 2:30 pm H Representative Match Canterbury XV 14 - 10
Sat 25 Aug 2:30 pm A Representative Match Placeholder 39 - 06
Sat 11 Aug 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 16 - 09
Sat 21 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 39 - 03
Sat 07 Jul 2:30 pm A Representative Match Canterbury XV 38 - 12
Thu 05 Jul 2:30 pm A Representative Match North Otago 34 - 03
Tue 03 Jul 2:30 pm A Representative Match Otago 39 - 00
Sat 30 Jun 2:30 pm A Representative Match Mid Canterbury 29 - 10
Sat 16 Jun 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 07 - 24
Mon 04 Jun 2:30 pm H Representative Match New Zealand U21 XV 00 - 10


Results 1972

Thu 14 Sep 2:30 pm H Representative Match Otago 09 - 18
Sat 26 Aug 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 16 - 18
Sat 05 Aug 2:30 pm A Seddon Shield West Coast 10 - 13
Sat 15 Jul 2:30 pm H Representative Match Mid Canterbury 23 - 07
Sat 01 Jul 2:30 pm A Ranfurly Shield North Auckland 35 - 00
Sat 17 Jun 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 06 - 13
Mon 05 Jun 2:30 pm H Representative Match Placeholder 15 - 13
Sat 27 May 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 07 - 04


Results 1971

Sat 11 Sep 2:30 pm A Seddon Shield Placeholder 18 - 06
Sat 21 Aug 2:30 pm H Representative Match Canterbury XV 15 - 27
Sun 08 Aug 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 16 - 21
Mon 07 Jun 2:30 pm A Representative Match Placeholder 40 - 03
Sat 15 May 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 25 - 20


Results 1970

Sat 19 Sep 2:30 pm H Representative Match Canterbury XV 09 - 06
Tue 08 Sep 2:30 pm A Ranfurly Shield Canterbury 14 - 05
Sat 22 Aug 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 21 - 09
Tue 11 Aug 2:30 pm H Representative Match Mid Canterbury 08 - 11
Sat 08 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Placeholder 22 - 06
Sat 04 Jul 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 11 - 03
Tue 23 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury XV 03 - 11
Mon 01 Jun 2:30 pm H Representative Match Placeholder 06 - 13
Sat 09 May 2:30 pm H Representative Match Poverty Bay 08 - 11


Results 1969

Sat 06 Sep 2:30 pm H Seddon Shield Placeholder 06 - 09
Sat 30 Aug 2:30 pm H Representative Match Canterbury 06 - 27
Sat 23 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 06 - 08
Tue 12 Aug 2:30 pm H Tour match Tonga 08 - 40
Sat 19 Jul 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 11 - 13
Tue 10 Jun 2:30 pm H Representative Match Horowhenua 12 - 12
Mon 02 Jun 2:30 pm A Representative Match Placeholder 16 - 06
Sat 17 May 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 16 - 06


Results 1968

Sat 14 Sep 2:30 pm H Representative Match Canterbury 03 - 34
Sat 31 Aug 2:30 pm A Representative Match Canterbury XV 20 - 06
Sat 17 Aug 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 03 - 11
Sat 20 Jul 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 12 - 06
Sat 06 Jul 2:30 pm H Representative Match Nelson 14 - 13
Sat 11 May 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 22 - 19


Results 1967

Sat 16 Sep 2:30 pm A Representative Match Canterbury XV 33 - 08
Sat 02 Sep 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 24 - 03
Thu 31 Aug 2:30 pm A Representative Match Horowhenua 12 - 26
Tue 29 Aug 2:30 pm A Representative Match Wanganui 12 - 15
Sat 26 Aug 2:30 pm A Representative Match Poverty Bay 20 - 10
Sat 19 Aug 2:30 pm H Representative Match Canterbury 03 - 14
Sat 22 Jul 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 12 - 14
Thu 15 Jun 2:30 pm H Tour match N.S.W. Country (Aus) 16 - 13
Mon 05 Jun 2:30 pm A Representative Match Nelson 09 - 03
Sat 27 May 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 05 - 11


Results 1966

Sat 03 Sep 2:30 pm H Representative Match Canterbury 05 - 34
Sat 30 Jul 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 27 - 06
Sat 11 Jun 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 17 - 15
Mon 06 Jun 2:30 pm H Representative Match Nelson 06 - 14
Sat 28 May 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 06 - 08


Results 1965

Sat 21 Aug 2:30 pm H Representative Match Canterbury 06 - 20
Sat 07 Aug 2:30 pm A Seddon Shield Marlborough 27 - 06
Sat 24 Jul 2:30 pm A Representative Match Canterbury XV 23 - 08
Sat 10 Jul 2:30 pm H Representative Match Bay of Plenty 09 - 16
Sat 26 Jun 2:30 pm H Representative Match Marlborough 13 - 16
Sat 12 Jun 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 09 - 14
Sat 15 May 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 06 - 17


Results 1964

Sat 26 Sep 2:30 pm A Representative Match Canterbury XV 36 - 13
Sat 05 Sep 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 06 - 09
Sat 29 Aug 2:30 pm A Seddon Shield West Coast 03 - 14
Sat 01 Aug 2:30 pm A Representative Match Marlborough 11 - 08
Sat 25 Jul 2:30 pm H Representative Match Bush RU 23 - 14
Wed 22 Jul 2:30 pm A Ranfurly Shield Taranaki 11 - 00
Sat 11 Jul 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 17 - 15
Sat 30 May 2:30 pm H Representative Match Canterbury 05 - 32
Sat 16 May 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 05 - 09


Results 1963

Sat 07 Sep 2:30 pm H Seddon Shield Nelson 00 - 06
Sat 31 Aug 2:30 pm A Representative Match Canterbury 26 - 03
Sat 24 Aug 2:30 pm H Seddon Shield West Coast 09 - 06
Sat 10 Aug 2:30 pm H Seddon Shield Golden Bay-Motueka 08 - 03
Wed 07 Aug 2:30 pm H Representative Match North Otago 03 - 06
Sat 27 Jul 2:30 pm H Seddon Shield Marlborough 08 - 00
Sat 13 Jul 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 09 - 14
Sat 29 Jun 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 08 - 06


Results 1962

Sat 08 Sep 2:30 pm A Seddon Shield Nelson 09 - 14
Tue 21 Aug 2:30 pm A Representative Match Canterbury 11 - 00
Sat 18 Aug 2:30 pm A Representative Match North Otago 13 - 08
Wed 15 Aug 2:30 pm A Representative Match Mid Canterbury 13 - 08
Thu 02 Aug 2:30 pm H Representative Match Mid Canterbury 03 - 11
Sat 21 Jul 2:30 pm A Rundle Cup West Coast 11 - 06
Sat 30 Jun 2:30 pm H Rundle Cup West Coast 06 - 13
Sat 02 Jun 2:30 pm H Representative Match Canterbury 00 - 19


Results 1961

Sat 16 Sep 2:30 pm H Representative Match South Canterbury 00 - 24
Sat 02 Sep 2:30 pm H Representative Match